joi, 7 mai 2026

PNL alege opoziția după căderea Guvernului Bolojan. Sociologii vorbesc despre „sacrificarea” coaliției pro-occidentale

PNL alege opoziția după căderea Guvernului Bolojan. Sociologii vorbesc despre „sacrificarea” coaliției pro-occidentale

Decizia Partidului Național Liberal de a ieși de la guvernare și de a intra în opoziție după moțiunea de cenzură care a dus la căderea Cabinetului Bolojan provoacă unde de șoc în politica românească. În timp ce conducerea liberală vorbește despre „demnitate” și despre nevoia unei resetări politice, sociologii și analiștii avertizează că ruptura riscă să fragilizeze tocmai polul pro-occidental invocat în ultimii ani drept garanție de stabilitate.

După o ședință tensionată care a durat mai multe ore, PNL a votat retragerea în opoziție și a transmis că PSD trebuie să își asume guvernarea, acuzând social-democrații că au provocat criza politică prin alianța parlamentară creată împreună cu AUR pentru adoptarea moțiunii de cenzură.

Ilie Bolojan a susținut că partidul refuză „compromisul pentru putere” și că va încerca să construiască „un pol de modernizare” din opoziție. Liderul liberal a mers chiar mai departe și a afirmat că PNL a refuzat „să se prostitueze ca să fie la putere”, într-o declarație care a alimentat și mai mult conflictul politic dintre foștii parteneri de coaliție.

Totuși, în interiorul partidului nu a existat unanimitate deplină. Mai mulți lideri liberali au evitat să voteze rezoluția propusă de Bolojan, semn că o parte a partidului ar fi preferat continuarea negocierilor pentru menținerea unei formule pro-europene la guvernare.

Analiștii politici interpretează mișcarea PNL drept o încercare de delimitare electorală înaintea următoarelor confruntări politice, însă avertizează că strategia poate produce efecte inverse. În condițiile în care România traversează o perioadă de instabilitate economică și politică, destrămarea unei majorități pro-occidentale poate alimenta și mai mult discursul populist și radicalizarea electoratului.

În spațiul public și pe rețelele sociale, reacțiile au fost puternic polarizate. O parte dintre susținătorii dreptei au salutat decizia lui Bolojan și au văzut-o ca pe o ruptură necesară față de PSD, în timp ce alții au acuzat liderii politici că sacrifică stabilitatea în favoarea calculelor electorale.

Contextul conflictului dintre PSD și PNL s-a amplificat în ultimele săptămâni, după ce liderii social-democrați au cerut în repetate rânduri schimbarea lui Ilie Bolojan din funcția de premier, deși declarau oficial că își doresc menținerea unei coaliții pro-europene.

Pentru moment, scena politică rămâne blocată între negocieri, acuzații reciproce și calcule parlamentare. În timp ce PSD încearcă să își redefinească majoritatea, PNL încearcă să capitalizeze electoral poziționarea în opoziție și imaginea de partid „reformat” promovată de Ilie Bolojan.

Miza reală depășește însă disputa dintre cele două partide. În lipsa unei formule stabile de guvernare, România riscă să intre într-o nouă perioadă de turbulență politică, într-un moment în care presiunile economice și tensiunile regionale cer tocmai contrariul: predictibilitate și coerență politică.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu